En İyi Filtre Kahve Hangisidir?

En İyi Filtre Kahve Hangisidir?

En iyi filtre kahve çeşidi, her bireyin kendi ağız tadına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle filtre kahve türlerini denemeniz gerekmektedir. Dünya genelinde genel geçer olarak kabul edilen bir takım filtre kahve türlerini sizlere aktaracak olsak da, sizler de deneme yanılma yolu ile en iyi kahve türünüzü tespit edebilirsiniz.

Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

En iyi filtre kahve çeşidini sizlere aktarmadan önce filtre kahve türlerini sizlere aktarmak ve listelemek isteriz. Bunlar;

Brezilya Kahvesi

Dünya genelinde kahve çekirdeği üretiminde birinci sırada yer almakta olan Brezilya, ülkedeki kahve çekirdeklerini dört farklı bölgede yetiştirmektedir. Bu bölgeler arasında; Minas Gerais, San Paulo, Bahia ve Espirito Santo gibi bölgeler yer almaktadır. Brezilya kahvesi, yumuşak içimli olmasının yanı sıra asit oranı da oldukça düşüktür. Brezilya kahveleri genel olarak tarçın ve fındık aromalarına sahip olabilmektedir.

Kolombiya Kahvesi

Brezilya’dan sonra en çok kahve çekirdeği üretmekte olan ülke Kolombiya olarak bilinmektedir. bundan dolayı da Kolombiya’nın kahve çekirdekleri üretiminde dünya genelinde ikinci sırada yer aldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Kolombiya kahvesi; üç farklı bölgede yetiştirilmektedir. Bunlar; Kuzey, Merkez ve Güney bölgeleri olarak bilinmektedir. Kuzey bölgesinde yetiştirilmekte olan kahve çekirdekleri çikolata ve fındık aromalarına sahip olurken, merkezde yetişmekte olan kahve çekirdeklerinde meyve aroması, Güney bölgesinde yetiştirilmekte olan kahveler ise narenciye aromalarına sahip olmaktadır.

Etiyopya Kahvesi

Etiyopya Kahvesi; Brezilya ve Kolombiya kahvelerinde olduğu gibi en çok tercih edilen filtre kahve türleri arasında yer almaktadır. Etiyopya kahvesinin Yirgacheffe, Sidamo ve Limu kahvesi gibi kahveleri bulunmaktadır.

Endonezya Kahvesi

Endonezya, kahve çekirdeklerinin üretiminde dünya genelinde 4.sırada yer almaktadır. Asiditesi orta seviyede bulunmakta olan Endonezya kahvesi, dünya genelinde sık bir şekilde tercih edilmektedir. Ürün meyve aromasına ve çikolata aromalarına sahip olmaktadır. En çok tercih edilen Endonezya kahvelerinin başında Sumatra kahvesi yer almaktadır.

Afrika Kahvesi

Dolgun ve yoğun olan bu kahve türü meyve aromalarına sahip olan kahve türleri arasında yer almaktadır.

Kenya Kahvesi

Kenya kahvesinin üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Kenya AA kahvesi en kaliteli kahve olarak bilinmektedir ve bu nedenle uzmanlar tarafından da en çok tercih edilen kahve türünün başında gelmektedir. Genel olarak turunçgil aromasına sahip olan Kenya kahvesinin keskin bir tadı bulunmaktadır.

Guatemala Kahvesi

Yumuşak içimli kahve türü olan Guatemala kahvesi, genel olarak kakao ya da baharat aromalarına sahip olmaktadır.

En İyi Filtre Kahve Hangisi?

Dünya üzerinde genel geçer fikirleri kabul edilen bir takım otoriteler tarafından kahve çekirdeği üretiminde birinci sırada Brezilya kahvesi yer almaktadır. Brezilya’da kahve çekirdekleri dört farklı bölgede yetişmektedir. Bu bölgeler arasında; Minas Gerais, San Paulo, Bahia ve Espirito Santo gibi bölgeler yer almaktadır. Brezilya kahvesi, yumuşak içimli olmasının yanı sıra asit oranı da oldukça düşüktür. Brezilya kahveleri genel olarak tarçın ve fındık aromalarına sahip olabilmektedir.

Yukarıda yer almayan fakat farklı ülkelerde de yetişmiş çekirdeklerde yer almaktadır. Bünyemizde yer alan filtre kahve türlerine göz atabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Scan the code